Worki próżniowe i zgrzewarki w kuchni

Zapobieganie marnowaniu żywności

Świadomość dotycząca marnowania żywności rośnie. Między innymi dlatego ruchy zero waste cieszą się coraz większą rzeszą zwolenników. W tych okolicznościach zgrzewarki oraz worki próżniowe zyskują na popularności. Stanowią bowiem wygodne rozwiązanie w pakowaniu żywności. Takie niepozorne worki do przechowywania próżniowego mogą znacząco przyczynić się do przedłużenia świeżości produktów. Tym samym maleje ilości marnowanej żywności.

Trzeba jednak pamiętać, że do pakowania próżniowego konieczna jest odpowiednia zgrzewarka. Jest to urządzenie, które oferuje prawie każdy sklep internetowy AGD.

Zalety stosowania pakowania próżniowego

Próżniowe worki mają za zadanie przechowywanie zawartości bez dostępu powietrza. Ta możliwość znacząco spowalnia procesy psucia się żywności. Brak powietrza oznacza mniejszą możliwość rozwoju drobnoustrojów. Żywność pakowana próżniowo może zachować świeżość nawet kilka razy dłużej niż w tradycyjnych opakowaniach.

Pakowanie bez dostępu powietrza jest bardzo wszechstronne. Woreczki próżniowe vacuum są idealne do przechowywania różnego rodzaju żywności. Sprawdzą się do mięs, warzyw i owoców, a nawet do gotowych posiłków. Dzięki temu takie worki są doskonałym rozwiązaniem do gastronomii. Świetnie spełniają swoją rolę też w małych domowych kuchniach. To właśnie tam każdy centymetr przestrzeni w lodówce jest na wagę złota.

Kuchnia molekularna i sous-vide, to kolejne obszary zastosowania próżni. To właśnie tam precyzyjna kontrola temperatury i warunków gotowania jest kluczowa. Próżniowe worki do gotowania metodą sous vide pozwalają na równomierne gotowanie produktów. Jest to wręcz nieosiągalne w tradycyjnych metodach przygotowywania posiłków.

Ekologiczne worki próżniowe

Ruchy zero waste zakładają ograniczanie odpadów oraz wykorzystywanie wszystkiego w miarę możliwości do końca. Jednak opakowania vacuum na pierwszy rzut oka mogą zupełnie przeczyć tej tendencji. Nic bardziej mylnego. W przeciwieństwie do jednorazowych opakowań, wielu worków próżniowych można używać wielokrotnie. Takie działanie przyczynia się więc do redukcji odpadów. Dłuższe przechowywanie żywności ogranicza też konieczność częstych zakupów. Maleje tym samym emisja dwutlenku węgla.

Każdy odpowiedzialny producent opakowań dba również o ich ekologiczność. Pojawiają się opakowania ekologiczne ulegające biodegradacji. Wiele worków powstaje też z materiałów z recyklingu.